UK Results 2019

Results 2019

Class Small

Ranking Skipper Boats name Boat model Finish time
1 Patrik Heinrichs Jynx T-24 Sat 06:00
2 Per Cederberg Danish Seascape Seascape 24 Sat 06:54
3 Mads Siggaard Andersen Nuser Albin Express Sat 07:39
4 Magnus Gustafsson Velox T-24 Sat 08:26
5 Morten Thomsen Anna Bella 🙂 L23 Sat 08:50
6 Per Dragelund Dory L23 Sat 09:45
7 Knud Jon Andersen Sigur Spækhugger Sat 11:25
8 Erik Lüngen Enjoy 4 SailArt 19 Sat 11:45
Samuel Tonne Taniwah Marina 23 DNF
Tim Kastebo MaLiMa L23 DNS
Eric Lundquist Kulan Etap 21i DNS
Dan Ekström Gråå Dominant Race Special DNS

Class Medium

Ranking Skipper Boats name Boat model Finish time
1 Anders Dylov Chroma.dk Matcher 31 Sat 06:56
2 Sven Møller Vera Seascape 27 Sat 07:10
3 Michael Assarsson Azur Banner 28 R Sat 07:27
4 Peder Edman Q Elvstrøm 1/2-ton Sat 07:41
5 Martin Meilandt Nielsen Impala Impala 30 Sat 07:57
6 Morten Tauchi Vitalius Banner 28 MK II Sat 08:36
7 Torben Bergenhagen Fenja Beneteau First 31.7 Sat 09:08
8 Steen Hillebrecht Hoppetossen Impala 30 Sat 09:29
9 Jens Bech Madsen Malika Omega 30A Sat 09:31
10 Rolf Vedel Pedersen Bilbo Albin Ballad Sat 10:28
11 Kim Jørgensen Ayla Sunwind 26 Sat 12:57
Lars Hansen Swish Maxus 28 DNF
Brian Andersen L’eren L29 DNS
Bent Bjerre Frigg Marina 95 DNS
Jan Gjelstrup Larsen Gurli-Marie H-Båd DNS
Ole Poulsen Fortuna Albin Ballad missing

Class Large

Ranking Skipper Boats name Boat model Finish time
1 Jakob Nielsen Geisha Drabant 38 Sat 07:12
2 Stefan Severin Oxygenia X-99 Sat 07:35
3 Thue Bjørn Xjoldmø X-99 Sat 07:37
4 Claus Poulsen Great White Bavaria 44 Sat 08:07
5 Jesper Andersen Bussen Saphir Sat 08:21
6 Kåre Andresen Cillecas Luffe 37 Sat 09:01
7 Olaf Janowski Passada Passad Sat 09:10
8 Mads Thusgaard-Madsen Anna Granada 32 Sat 10:00
9 Søren Bo Christiansen Frixx X-372 Sport Sat 10:22
10 Jacob Thordal Bellis Sagitta 35 Sat 12:06
Martin Egede Colberg Dodona Najad 34S DNF
Poul Quistgaard Joy Sagitta 35 DNF
Gustaf Drake Scylla 2.0 Compis 33 DNS
Jan Møller Chelsea Aphrodite 101 DNS
Peter Tobiasen Spirit Bavaria 320 Sportline DNS
Wladek Chmielewski Bindi Dehler 33 DNS

Class Big Boat

Ranking Skipper Boats name Boat model Finish time
1 Magnus Runesson Equinox X-37 Sat 10:56
2 Thomas Wehner On the rocks Comfortina 46 Sat 11:10
3 Jörgen Rosengren Rose J/105 Sat 11:41
4 Jens Listrup Gerda Ulrika X x-3/4 MK 2.1 Sat 11:47
5 Mikael Aggebrandt Gry Hallberg Rassy 342 Sat 18:32
6 Rolf Engels Tyrik Alerion Express 38 missing
Niels Bo Aagaard Johnsen Blå Fritid Banner 41 CR DNF
Niclas Holmberg Vida Elan 350 DNF
Tomas Petterson Snövit X-34 DNS
Johannes Christophers Fliege Wasa 30 DNS
Johan Billström Billströms Jod 35 DNS

Overall

Ranking Skipper Boats name Boat model Finish time
1 Patrik Heinrichs Jynx T-24 Sat 06:00
2 Per Cederberg Danish Seascape Seascape 24 Sat 06:54
3 Anders Dylov Chroma.dk Matcher 31 Sat 06:56
4 Sven Møller Vera Seascape 27 Sat 07:10
5 Jakob Nielsen Geisha Drabant 38 Sat 07:12
6 Michael Assarsson Azur Banner 28 R Sat 07:27
7 Stefan Severin Oxygenia X-99 Sat 07:35
8 Thue Bjørn Xjoldmø X-99 Sat 07:37
9 Mads Siggaard Andersen Nuser Albin Express Sat 07:39
10 Peder Edman Q Elvstrøm 1/2-ton Sat 07:41
11 Martin Meilandt Nielsen Impala Impala 30 Sat 07:57
12 Claus Poulsen Great White Bavaria 44 Sat 08:07
13 Jesper Andersen Bussen Saphir Sat 08:21
14 Magnus Gustafsson Velox T-24 Sat 08:26
15 Morten Tauchi Vitalius Banner 28 MK II Sat 08:36
16 Morten Thomsen Anna Bella 🙂 L23 Sat 08:50
17 Kåre Andresen Cillecas Luffe 37 Sat 09:01
18 Torben Bergenhagen Fenja Beneteau First 31.7 Sat 09:08
19 Olaf Janowski Passada Passad Sat 09:10
20 Steen Hillebrecht Hoppetossen Impala 30 Sat 09:29
21 Jens Bech Madsen Malika Omega 30A Sat 09:31
22 Per Dragelund Dory L23 Sat 09:45
23 Mads Thusgaard-Madsen Anna Granada 32 Sat 10:00
24 Søren Bo Christiansen Frixx X-372 Sport Sat 10:22
25 Rolf Vedel Pedersen Bilbo Albin Ballad Sat 10:28
26 Magnus Runesson Equinox X-37 Sat 10:56
27 Thomas Wehner On the rocks Comfortina 46 Sat 11:10
28 Knud Jon Andersen Sigur Spækhugger Sat 11:25
29 Jörgen Rosengren Rose J/105 Sat 11:41
30 Erik Lüngen Enjoy 4 SailArt 19 Sat 11:45
31 Jens Listrup Gerda Ulrika X x-3/4 MK 2.1 Sat 11:47
32 Jacob Thordal Bellis Sagitta 35 Sat 12:06
33 Kim Jørgensen Ayla Sunwind 26 Sat 12:57
34 Mikael Aggebrandt Gry Hallberg Rassy 342 Sat 18:32
Ole Poulsen Fortuna Albin Ballad missing
Rolf Engels Tyrik Alerion Express 38 missing
Samuel Tonne Taniwah Marina 23 DNF
Lars Hansen Swish Maxus 28 DNF
Martin Egede Colberg Dodona Najad 34S DNF
Poul Quistgaard Joy Sagitta 35 DNF
Niels Bo Aagaard Johnsen Blå Fritid Banner 41 CR DNF
Niclas Holmberg Vida Elan 350 DNF
Tim Kastebo MaLiMa L23 DNS
Eric Lundquist Kulan Etap 21i DNS
Dan Ekström Gråå Dominant Race Special DNS
Brian Andersen L’eren L29 DNS
Bent Bjerre Frigg Marina 95 DNS
Jan Gjelstrup Larsen Gurli-Marie H-Båd DNS
Gustaf Drake Scylla 2.0 Compis 33 DNS
Jan Møller Chelsea Aphrodite 101 DNS
Peter Tobiasen Spirit Bavaria 320 Sportline DNS
Wladek Chmielewski Bindi Dehler 33 DNS
Tomas Petterson Snövit X-34 DNS
Johannes Christophers Fliege Wasa 30 DNS
Johan Billström Billströms Jod 35 DNS