UK – Results 2018

Finishers 2018

Skipper Boats name Boat brand and model Finishing time comment
Sven Møller Vera Seascape 27 Saturday 19.47 Line honor and winner Class Medium
Jan Møller Chelsea Bianca Aphrodite 101 Saturday 21.15 Winner Class Large
Mads Siggaard-Andersen Nuser Albin Express Saturday 23.30 Winner Class Small
Kristian Skjærlund Anna Dehler 343 Sunday 01.30
Wladek Chiemelewski BUENA Beneteau First 27.7 Sunday 02.00
Jesper Andersen Honey H-Båd Sunday 02.19
Jens Bech Madsen Lajka Senorite Helmsman Sunday 02.38
Kent Brogaard Zoey Danboat 33 Sunday 06.32
Mads Thusgaard-Madsen Anna Granada 32 Sunday 07.04
Torben Bergenhagen Fenja Beneteau First 31.7 Sunday 08.00
Erik Riis S/Y Helge L 23 Sunday 10.42
Eric Lundquist Kulan Etap 21i Sunday 11.07 Winner Special Prize

 

Complete participant list

Name Boats name Boat make and model Route
Per Dragelund Dory L23 Classic
Morten Thomsen Anna Bella 🙂 L23 Classic
Erik Riis Helge L23 D217 Classic
Jesper Andersen Honey H-båd Classic
Tim Kastebo MaLiMa L23 D165 Classic
Eric Lundquist Kulan Etap 21i Classic
Martin Ottesen Den Gule H-Båd Classic
Lars Rosenqvist Lis af Domsten Comfortina 32 Classic
Jacob thordal Bellis Sagitta 35 Classic
Henrik Pedersen Frøken-X X-99 Classic
Steen Hillebrecht Hoppetossen Impala 30 Classic
Thomas Gungaard Nansen Cikija Scampi 30 Classic
Torben Bergenhagen Fenja Beneteau First 31.7 Classic
Kim Jørgensen Ayla Sundwind 26 Classic
Magnus Runesson Equinox X-yachts X-37 Big Boat
Kristian Skjærlund Anna Dehler 343 Classic
Niels Johnsen BLÅFRITID (Tøsebarnet) Banner 41 C Big Boat
Leif Jägerbrand Sunkini Seascape 24 Classic
Wladek Chmielewski BUENA First 27.7 Classic
Flemming Ekstrand Freya Steel cruiser Big Boat
Mads Thusgaard-Madsen Anna Granada 32 Classic
Joachim Hasler all-season Seascape 27 Classic
Jan Møller Chelsea Aphrodite 101 Classic
Sven Møller Vera Seascape 27 Classic
Mads Siggaard-Andersen Nuser Albin Express Classic
Christian Schiødt Larsen Das Boot Fingal 27 Classic
Claus Pedersen Grand Danoise Pogo 2 Classe Mini 6.50 Classic
Jens Bech Madsen Lajka Senorita Helmsman Classic
Per Cederberg Danish Seascape Seascape 24 Classic
Leino Svensson Atomic Classe Mini 6.50 Proto Big Boat
Morten Vinther Morten Vinther X-99 Classic
Hasso Hoffmeister HUSKY Classe Mini 650 D2 Big Boat
jan gjelstrup larsen gurlimarie H båd Classic
Jakob Nielsen Geisha Drabant 38 Classic
Lau Rasmussen May Bee Safir Classic
Peter Tobiasen Nemo Accent 26 Classic
Piotr Parzy Hadron Banner 34 Classic
Martin Sørensen Kastanje My Albin Accent 26 Classic
Dan Hägg Trulsan Comfortina 35 Big Boat
Stefan Severin Oxygenia X-99 Classic
Gustaf Drake Scylla 2.0 Compis 33 Classic
Per-Jonas Qvist Scumulus Albin Cumulus special Classic
Poul Quistgaard Joy Sagitta 35 Classic
Niclas Holmberg VIDA Elan 350 Big Boat
Brian Paludan L’eren L29 Classic
Martin Egede Colberg Dodona Najad 34S Classic
Mikael Black Maggie Mousquito Classic
Kent Brogaard Zoey Danboat 33 Classic
Erik Ekdahl EA Bavaria 33 Classic
Ivan Pedersen Joy H-båd Classic
Rolf Vedel Petersen Bilbo Ballad Classic
Henrik Kastrup Witt Benjamin Sunwind 31 Classic
Thomas Sand Pi Maxi 77 Classic