Results 2020

Results 2020

Small – Classic Route Race 1 Start – 09.00 Ranking Sailtime
Patrik Heinrichs JYNX T24 by Thomas Wiberg 1 18:15:35
Per Dragelund Dory L23 DNF
Stig Sommer Viv L23 DNS
Mads Siggaard Andersen Nuser Albin Express DNS
Medium – Classic Route Race 2 Start – 09.30 Ranking Sailtime
Runar Åsly Terra? (Pi) LM 30 Striker 1 18:03:00
Allan Kierkegaard Charole X-79 2 18:07:10
Ivan Pedersen Joy H-båd 3 18:50:00
Torben Bergenhagen Fenja Beneteau First 31.7 4 20:17:00
Rolf Petersen Bilbo Albin Ballad 5 20:40:30
Bo Albrechtslund Love Albin Ballad 6 21:43:00
Brian Andersen L`eren L29 DNS
Jan Larsen gurli-marie H-båd DNS
Morten Tauchi Ichi Ban Banner 28 MKII DNS
Large 1 – Classic Route Race 3 Start – 10.00 Ranking Sailtime
Jesper Andersen Bussen Safir 10 Meter 1 17:18:00
Allan Larsen Hajen Safir 2 17:37:00
Lau Rasmussen May Bee Safir 3 18:04:00
Jonas Nielsen Emma The Red Devil Safir 10m 4 18:22:00
Gustaf Drake Scylla 2.0 Compis 33 5 18:48:00
Peter Carlo Olsen Sophia Seaward Eagle 32 6 31:03:00
Mads Thusgaard-Madsen Anna Granada 32 DNF
Ulrik Larsen Justitia IV BB10M DNS
Large 2 – Classic Route Race 4 Start – 10.30 Ranking Sailtime
Jan Hansen The Beast Figaro 2 1 16:14:00
Jakob Nielsen Geisha Drabant 38 2 16:25:10
Claus Pedersen Grand Danois Solo JOD 35 WB 3 17:00:55
Thue Bjørn Betak Xjoldmø X-99 4 17:23:00
Martin Ottesen Scarlet Jeanneau Sun Fast 36 5 17:40:00
Kristian Skjaerlund Anna Dehler 343 6 18:11:15
Bjarke M. Christensen Escape maxi 999 7 19:32:00
Claus Poulsen Great White Bavaria 44 DNF
Multihull – Classic Route Race 5 Start – 11.00 Ranking Sailtime
Jakob Madsen Lanzelot Dragonfly 28 Performance 1 12:25:00
Allan Tønnesen Kekima Farrier 31R 2 12:30:00
Claus Bardram Freewind Dragonfly 25 DNS
Brian Tønnesen Magic carpet Farrier 32r DNS
Big Boat Race 6 Start – 11.30 Ranking Sailtime
Jan Verner Nielsen Frida Varianta 37 1 21:52:00
Jens Listrup Gerda-Ulrika X X yacht X3/4 ton mk 2.1 DNS
Michael Andersen Chamix X-Yachts X-55 DNS
Tommy Törnquist Why Knot Olympic Sea 42 DNF
Jan Wiechmann Dude Archambault DNS