DK Forside – har du nogensinde?

 

Resultatliste 2019

Class Small

Placering Navn Bådnavn Bådtype Måltid
1 Patrik Heinrichs Jynx T-24 Lørdag 06:00
2 Per Cederberg Danish Seascape Seascape 24 Lørdag 06:54
3 Mads Siggaard Andersen Nuser Albin Express Lørdag 07:39
4 Magnus Gustafsson Velox T-24 Lørdag 08:26
5 Morten Thomsen Anna Bella 🙂 L23 Lørdag 08:50
6 Per Dragelund Dory L23 Lørdag 09:45
7 Knud Jon Andersen Sigur Spækhugger Lørdag 11:25
8 Erik Lüngen Enjoy 4 SailArt 19 Lørdag 11:45
Samuel Tonne Taniwah Marina 23 DNF
Tim Kastebo MaLiMa L23 DNS
Eric Lundquist Kulan Etap 21i DNS
Dan Ekström Gråå Dominant Race Special DNS

Class Medium

Placering Navn Bådnavn Bådtype Måltid
1 Anders Dylov Chroma.dk Matcher 31 Lørdag 06:56
2 Sven Møller Vera Seascape 27 Lørdag 07:10
3 Michael Assarsson Azur Banner 28 R Lørdag 07:27
4 Peder Edman Q Elvstrøm 1/2-ton Lørdag 07:41
5 Martin Meilandt Nielsen Impala Impala 30 Lørdag 07:57
6 Morten Tauchi Vitalius Banner 28 MK II Lørdag 08:36
7 Torben Bergenhagen Fenja Beneteau First 31.7 Lørdag 09:08
8 Steen Hillebrecht Hoppetossen Impala 30 Lørdag 09:29
9 Jens Bech Madsen Malika Omega 30A Lørdag 09:31
10 Rolf Vedel Pedersen Bilbo Albin Ballad Lørdag 10:28
11 Kim Jørgensen Ayla Sunwind 26 Lørdag 12:57
Lars Hansen Swish Maxus 28 DNF
Brian Andersen L’eren L29 DNS
Bent Bjerre Frigg Marina 95 DNS
Jan Gjelstrup Larsen Gurli-Marie H-Båd DNS
Ole Poulsen Fortuna Albin Ballad mangler

Class Large

Placering Navn Bådnavn Bådtype Måltid
1 Jakob Nielsen Geisha Drabant 38 Lørdag 07:12
2 Stefan Severin Oxygenia X-99 Lørdag 07:35
3 Thue Bjørn Xjoldmø X-99 Lørdag 07:37
4 Claus Poulsen Great White Bavaria 44 Lørdag 08:07
5 Jesper Andersen Bussen Saphir Lørdag 08:21
6 Kåre Andresen Cillecas Luffe 37 Lørdag 09:01
7 Olaf Janowski Passada Passad Lørdag 09:10
8 Mads Thusgaard-Madsen Anna Granada 32 Lørdag 10:00
9 Søren Bo Christiansen Frixx X-372 Sport Lørdag 10:22
10 Jacob Thordal Bellis Sagitta 35 Lørdag 12:06
Martin Egede Colberg Dodona Najad 34S DNF
Poul Quistgaard Joy Sagitta 35 DNF
Gustaf Drake Scylla 2.0 Compis 33 DNS
Jan Møller Chelsea Aphrodite 101 DNS
Peter Tobiasen Spirit Bavaria 320 Sportline DNS
Wladek Chmielewski Bindi Dehler 33 DNS

Class Big Boat

Placering Navn Bådnavn Bådtype Måltid
1 Magnus Runesson Equinox X-37 Lørdag 10:56
2 Thomas Wehner On the rocks Comfortina 46 Lørdag 11:10
3 Jörgen Rosengren Rose J/105 Lørdag 11:41
4 Jens Listrup Gerda Ulrika X x-3/4 MK 2.1 Lørdag 11:47
5 Mikael Aggebrandt Gry Hallberg Rassy 342 Lørdag 18:32
6 Rolf Engels Tyrik Alerion Express 38 mangler
Niels Bo Aagaard Johnsen Blå Fritid Banner 41 CR DNF
Niclas Holmberg Vida Elan 350 DNF
Tomas Petterson Snövit X-34 DNS
Johannes Christophers Fliege Wasa 30 DNS
Johan Billström Billströms Jod 35 DNS

Overall

Placering Navn Bådnavn Bådtype Måltid
1 Patrik Heinrichs Jynx T-24 Lørdag 06:00
2 Per Cederberg Danish Seascape Seascape 24 Lørdag 06:54
3 Anders Dylov Chroma.dk Matcher 31 Lørdag 06:56
4 Sven Møller Vera Seascape 27 Lørdag 07:10
5 Jakob Nielsen Geisha Drabant 38 Lørdag 07:12
6 Michael Assarsson Azur Banner 28 R Lørdag 07:27
7 Stefan Severin Oxygenia X-99 Lørdag 07:35
8 Thue Bjørn Xjoldmø X-99 Lørdag 07:37
9 Mads Siggaard Andersen Nuser Albin Express Lørdag 07:39
10 Peder Edman Q Elvstrøm 1/2-ton Lørdag 07:41
11 Martin Meilandt Nielsen Impala Impala 30 Lørdag 07:57
12 Claus Poulsen Great White Bavaria 44 Lørdag 08:07
13 Jesper Andersen Bussen Saphir Lørdag 08:21
14 Magnus Gustafsson Velox T-24 Lørdag 08:26
15 Morten Tauchi Vitalius Banner 28 MK II Lørdag 08:36
16 Morten Thomsen Anna Bella 🙂 L23 Lørdag 08:50
17 Kåre Andresen Cillecas Luffe 37 Lørdag 09:01
18 Torben Bergenhagen Fenja Beneteau First 31.7 Lørdag 09:08
19 Olaf Janowski Passada Passad Lørdag 09:10
20 Steen Hillebrecht Hoppetossen Impala 30 Lørdag 09:29
21 Jens Bech Madsen Malika Omega 30A Lørdag 09:31
22 Per Dragelund Dory L23 Lørdag 09:45
23 Mads Thusgaard-Madsen Anna Granada 32 Lørdag 10:00
24 Søren Bo Christiansen Frixx X-372 Sport Lørdag 10:22
25 Rolf Vedel Pedersen Bilbo Albin Ballad Lørdag 10:28
26 Magnus Runesson Equinox X-37 Lørdag 10:56
27 Thomas Wehner On the rocks Comfortina 46 Lørdag 11:10
28 Knud Jon Andersen Sigur Spækhugger Lørdag 11:25
29 Jörgen Rosengren Rose J/105 Lørdag 11:41
30 Erik Lüngen Enjoy 4 SailArt 19 Lørdag 11:45
31 Jens Listrup Gerda Ulrika X x-3/4 MK 2.1 Lørdag 11:47
32 Jacob Thordal Bellis Sagitta 35 Lørdag 12:06
33 Kim Jørgensen Ayla Sunwind 26 Lørdag 12:57
34 Mikael Aggebrandt Gry Hallberg Rassy 342 Lørdag 18:32
Ole Poulsen Fortuna Albin Ballad mangler
Rolf Engels Tyrik Alerion Express 38 mangler
Samuel Tonne Taniwah Marina 23 DNF
Lars Hansen Swish Maxus 28 DNF
Martin Egede Colberg Dodona Najad 34S DNF
Poul Quistgaard Joy Sagitta 35 DNF
Niels Bo Aagaard Johnsen Blå Fritid Banner 41 CR DNF
Niclas Holmberg Vida Elan 350 DNF
Tim Kastebo MaLiMa L23 DNS
Eric Lundquist Kulan Etap 21i DNS
Dan Ekström Gråå Dominant Race Special DNS
Brian Andersen L’eren L29 DNS
Bent Bjerre Frigg Marina 95 DNS
Jan Gjelstrup Larsen Gurli-Marie H-Båd DNS
Gustaf Drake Scylla 2.0 Compis 33 DNS
Jan Møller Chelsea Aphrodite 101 DNS
Peter Tobiasen Spirit Bavaria 320 Sportline DNS
Wladek Chmielewski Bindi Dehler 33 DNS
Tomas Petterson Snövit X-34 DNS
Johannes Christophers Fliege Wasa 30 DNS
Johan Billström Billströms Jod 35 DNS

 Fredag 31. maj 2019 klokken 09.00

 

Går starten til den tredje udgave af Sjællands største singlehandsejlads, One Star Challenge.

Du har chancen til at udfordre din bedste buddy eller de kloge fra molen på, mand mod mand, båd mod båd, at sejle singlehanded fra Køge, over Faxe Bugt, gennem Bøgestrømmen, under Dronning Alexandrines bro og Farøbroerne, via Grønsund ud i Østersøen, mod det Danske Biscayen og retur til Købstaden Køge.

I 2019 byder vi igen på både den klassiske rute rundt om Møn og den udfordrende Big Boat-rute med dobbeltpassage af Grønsund. Klik ind på Ruterne og bliv klogere…..